Spotkanie w Areszcie Śledczym w Sosnowcu

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Spotkanie w Areszcie Śledczym w Sosnowcu
19.11.2018 r. w Areszcie Śledczym w Sosnowcu odbyło się spotkanie naszej młodzieży z funkcjonariuszami. Dzięki niemu uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat polskiego systemu penitencjarnego oraz zadań Służby Więziennej. Uczniowie dowiedzieli się od funkcjonariuszy czym różnią się od siebie poszczególne typy i rodzaje zakładów karnych oraz systemy odbywania kary pozbawienia wolności,  poznali przeznaczenie sosnowieckiej jednostki penitencjarnej, a także z podstawowymi środkami oddziaływania wychowawczego i ze sposobami ich realizacji w Areszcie Śledczym w Sosnowcu. W ramach krótkiej prezentacji zademonstrowano uczniom także środki ochrony osobistej oraz środki przymusu bezpośredniego pozostające na wyposażeniu jednostki. Omówiono także przypadki ich stosowania.
Następnie uczestnicy spotkania zobaczyli oddział mieszkalny dla osadzonych zakwaterowanych w warunkach aresztu śledczego, część oddziału zakładu karnego typu półotwartego przeznaczoną dla recydywistów, place spacerowe oraz stanowisko dowodzenia. Mieli oni także okazję zobaczyć zastosowanie zabezpieczeń techniczno-ochronnych w praktyce.
Spotkanie funkcjonariuszy Służby Więziennej z uczniami wzbogacone zostało o projekcję filmu krótkometrażowego pt. "Więzienie - stracony czas", opowiadającego o młodych ludziach, którzy poprzez swoją nierozwagę łamią prawo i trafiają do jednostki penitencjarnej. Za jego realizację odpowiedzialny jest Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie oraz Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
Program "Na zakręcie" realizowany przy współpracy z wieloma szkołami, skierowany jest do młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych oraz licealistów i wpisuje się w szeroko rozumianą działalność edukacyjną służb mundurowych. Jego głównym celem jest profilaktyka zachowań przestępczych wśród nieletnich poprzez zapoznawanie uczniów z obowiązującymi regulacjami prawnymi dotyczącymi przestępczości oraz ogólną charakterystyką przestępstw, których najczęściej dopuszczają się osoby niepełnoletnie. Ponadto funkcjonariusze pokazują prawne i społeczne konsekwencje przestępczości. Konfrontacja z realiami odbywania kary pozbawienia wolności jest jednym ze sposobów ich uświadomienia.
Tekst: por. G. Kantor