Wycieczka do Krakowa

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Wycieczka do Krakowa
19 października 2015r. młodzież z klasy III wraz z nauczycielami p. Agnieszką Mróz i  p. Bogusławą Głowacz udała się na wycieczkę do Krakowa. Wycieczka była nagrodą ufundowaną przez Radę Rodziców CKZiU za najwyższą frekwencję w roku szkolnym 2014/2015. Pod czujnym okiem pani przewodnik zwiedziliśmy Fabrykę Emalii Oskara Schindlera –  założoną w 1937, jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych. Fabryka mieści się przy ulicy Lipowej 4, na krakowskim Zabłociu. Schindler zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów, wpisanych następnie na tzw. listę Schindlera i uratowanych od zagłady. Po II wojnie światowej fabrykę przejął skarb państwa, a 2005 miasto Kraków. Fabryka Schindlera jest jednym z obiektów na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki.
Kolejnym etapem było przejście przez most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to najstarszy w Krakowie kompletny most drogowy nad Wisłą, który stoi do dzisiaj.
Młodzież poznała Synagogi na szlaku Kazimierz w Krakowie. Były to: Synagoga Stara znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Szerokiej 24. Jest jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. Synagoga Wolfa Poppera zwana Małą , znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Szerokiej 16. Synagoga Izaaka, również Synagoga Ajzyka – znajdująca się na rogu ulic Kupa 18 i Izaaka. Przez wiele lat uchodziła za najokazalszą i najbogatszą synagogę w mieście. Synagoga Kupa  znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Jonatana Warszauera 8. Jest ostatnią synagogą powstałą w okresie istnienia miasta żydowskiego.
Poznaliśmy historię cmentarza żydowskiego Remu powstałego w pierwszej połowie XVI wieku, mieszczącego się na krakowskim Kazimierzu, w czworoboku ulic Szerokiej, Miodowej, Jakuba i Ciemnej. Na jego teren można wejść z wewnętrznego placyku przed synagogą Remu. Nazwa synagogi i cmentarza pochodzi od pierwszych liter tytułu, imienia i nazwiska rabina Mojżesza Isserlesa. Hebrajski napis nad wejściem głosi: "Stary cmentarz, miejsce spoczynku gaonów, założony kosztem kahału w roku 5311". Po zwiedzeniu Kazimierza udaliśmy się na Rynek Krakowski. Po przyjeździe zostaną wspomnienia i wiedza na temat historii Polski w latach wojennych i powojennych.
                                                                                    mgr Bogusława Głowacz
Galeria zdjęć: